Системи очищення води
Контакти
+38 (096) 125-49-66

Ви є тут

Повторне кип'ятіння води

Напевно, про те, що воду для пиття не можна кип'ятити повторно, чув кожен. Численними експериментами вчених підтверджено, що при кип'ятінні зберігаються органічні характеристики води, але змінюються її структура і склад.

Основною метою кип'ятіння є знищення шкідливих для організму людини розчинних мінеральних хімічних домішок, органічних сполук і т.п. (що містяться в воді), які гинуть при підвищенні температури. Хвороботворні бактерії гинуть і розкладаються ще при першому кип'ятінні, а при повторних кип'ятіннях виділяється водяна пара, у зв'язку з чим підвищується концентрація мінеральної складової води – розчин стає більш конценрованим і здатний завдати більшої шкоди здоров'ю.

Крім мінеральних речовин, солей та лугів, у воді містяться розчинені атоми водню та кисню. У процесі випаровування атомарний водень, включаючи присутні в мізерних кількостях ізотопи дейтерію і тритію, осідають на дно збільшуючи щільність рідини. До того ж, варіанти хімічних реакцій, результатом яких можуть бути поява різних канцерогенних речовин і діоксинів, збільшується в рази при повторному нагріванні води, через вступ до реакції активного хлору (що міститься у водопровідній воді) з залишками органічних речовин і мінеральними розчиненими речовинами.

На думку деяких видань, для того щоб кількість шкідливих речовин досягла істотних концентрацій, небезпечних для здоров'я людини, необхідно випарувати дуже велику кількість води, і вважають, що повторне кип'ятіння саме по собі небезпеки не несе.

Але є кілька "але". Це залежить від якості вихідної води. До того ж, ми кип'ятимо воду в чайниках, які виготовлені із пластику або містять пластикові деталі, що виділяють формальдегід при взаємодії з високими температурами. І чим дешевше чайник - тим дешевше матеріал з якого він виготовлений, і навіть якщо він виготовлений з металу або скла, в ньому присутні пластикові деталі, що взаємодіють з водою та парою (наприклад, кришка чайника). Вчені провели низку експериментів, у ході яких кип'ятили воду, давали їй охолонути та повторно нагрівали. Після першого кип'ятіння в дев'яти з тридцяти випадків у воді з'являвся формальдегід, а після повторного кип'ятіння його вміст у воді збільшувався в кілька разів. 

Для свого спокою краще набирати свіжу воду щоразу, коли знадобиться окріп, або, є альтернативний вихід - воду не треба кип'ятити щоразу (адже не для всього потрібна температура 100 0С) і можна використовувати тільки ту кількість води, яка необхідна, наприклад з

 
диспенсером (очисником для води) з підігрівом, що очищає воду, нагріває необхідний об'єм до потрібної температури.